Biografie Yellow Sisters

Yellow Sisters je původně ženská vokální skupina, která svým zpěvem prochází s lehkostí napříč žánry soulu, funku, r'n'b, world music, jazzu i reggae. Pro svou hlasovou kreativitu bývají YS označovány zvukovými iluzionistkami. Experimentují s melodií a rytmem a hledají nové způsoby práce s hlasem. Jsou originální českou a cappellou, jejich tvorba je ryze autorská. Od roku 2015 vystupují se stálým hostem beatboxerem Honzou Melicharem.

Yellow Sisters působí jako ženská a cappella s vlastním repertoirem od roku 2005. V následujícím roce vyhrály soutěž „Colours Talents“ spojenou s vydáním jejich debutového alba Singalana. Během své kariéry zpívaly v 11 evropských zemích, absolvovaly turné po Španělsku a vystupovaly pro dva české prezidenty. Širšímu publiku se představily v přímém televizním přenosu z udělování cen TýTý (2006). Poté si je anglický herec Michael Palin z Monty Pythons vybral do cestopisného dokumentu televize BBC „New Europe“. V dalších letech otevíraly koncert světoznámých Blind Boys of Alabama, soukromě vystoupily pro Bobbyho McFerrina v Kongresovém centru v Praze, hostovaly na kompilaci remixů soundtracku japonského filmu Nautica, účinkovaly na Českém plese v Bruselu při příležitosti inaugurace České republiky do čela předsednictví Evropské Unie a přijaly pozvání do Londýna, kde o nich vznikl hodinový pořad pro rádio BBC. Jejich druhá deska Tubab Woman (2010) se umístila na sedmé příčce světového žebříčku world music alb „Spin The Globe's Top Ten“ po boku Salifa Keity a Gotan Projectu. V roce 2015 účinkovaly na prestižním a cappella festivalu v Londýně, dále ve švýcarském Rorschachu a na Evropském kulturním festivalu v Alžíru, kde reprezentovaly Českou republiku. Na mezinárodní soutěži vokálních kapel v rakouském Grazu získaly v témže roce ohodnocení "Golden Diploma".

více

Yellow Sisters existují od roku 2005 a v témže roce nahrály své první demo CD. V létě 2006 se účastnily mezinárodního projektu Senegal Meets Prague v divadle Ponec inspirovaného africkou tradiční hudbou a tancem, ve spolupráci se Sirém a Kaolackem, dvěma renomovanými africkými tanečníky a choreografy. V témže roce byly vybrány do finále soutěže Colours Talents pořádané Indies Records a festivalem Colours of Ostrava, kde v červnu 2006 získaly první cenu spojenou s možností nahrání a vydání alba.

Album Singalana vyšlo v prosinci 2006 a na jaře 2007 absolvovaly Yellow Sisters turné se stejnojmenným názvem. Během roku 2007 vystoupily na více než 100 koncertech po celé České republice, na Slovensku, v Německu, Polsku, Maďarsku a ve Švédsku. Křest alba Singalana proběhl v březnu 2007 v pražském klubu Retro Music Hall a záznam koncertu, na kterém vystoupilo přes dvacet hostů, hudebníků, bubeníků a tanečnic, vydaly Yellow Sisters vlastním nákladem na DVD.

V roce 2008 se Yellow Sisters věnovaly zejména práci na projektu Střepy života, tanečně divadelnímu představení v choreografii Ayi Řezaninové na živou hudbu Yellow Sisters, jehož premiéra proběhla opět v divadle Ponec. V témže roce vystoupily jako předkapela BLIND BOYS OF ALABAMA v pražské Lucerně a na soukromém večírku pro svého oblíbeného zpěváka BOBBYHO MC FERRINA v Kongresovém centru v Praze. V létě hostovaly týden v Berlínském BKA-Theatre, ve Vídni zpívaly pro Českou ambasádu při příležitosti 50.výročí okupace Československa v roce 1968 a v listopadu absolvovaly úspěšné turné po Španělsku.

V lednu 2009 byly Yellow Sisters osloveny, aby otevřely svým vystoupením prestižní Český ples konaný v Bruselu při příležitosti inaugurace České republiky do čela předsednictví Evropské Unie. Vystoupily zde ve spolupráci s choreografkou Monikou Rebcovou a osmi tanečnicemi pražské HAMU v kostýmech návrhářky Liběny Rochové. Dále v témže roce vystupovaly s doprovodnou kapelou Magic Band - mezinárodním projektem s muzikanty z celého světa (Mexiko, Gambie, Kanada) a otevřely se čistě improvizačním večerům, na kterých experimentují s vlastní hudební tvorbou, na místě tvoří písně jen pro tady a teď, do nichž často zapojují i obecenstvo.

V červnu 2010 vyšlo druhé CD skupiny nazvané Tubab Woman. V titulní písni, na kterou Yellow Sisters natočily videoklip, vzpomínají na svou africkou zkušenost, která je před lety svedla dohromady. Žánrově však částečně opouštějí vody world music a vydávají se dál směrem k r’n’b, soulu, ale i k více experimentální a poetické tvorbě na pomezí ambientu. Na desce se objevila řada hostů, kteří ji obohatili nejen vokálně, ale i instrumentálně (např. Tonya Graves, Ondřej Ruml, Markéta Foukalová, Ephraim Goldin, Jachu Reyes, Ondřej Smeykal, En.Dru, Helen Rock Violin, Adam Koller, Michal Nejtek, Petr Wajsar a řada dalších). Album zaznamenalo ohlas i ve světě, umístilo se na 7. místě mezinárodního žebříčku Spin The Globe's Top 10 World Music Albums po boku Gotan Projectu a Salifa Keity.

V roce 2011 přizvaly Yellow Sisters ke spolupráci zpěváka, multiinstrumentalistu a skladatele Petra Wajsara, s nímž vystoupily např. pro Balcony TV .V červnu 2011 se společně zúčastnili projektu Hudbou proti slepotě občanského sdružení Světlo pro svět a vystoupili s nevidomým zpěvákem SOLO DJA KABAKEM z Burkiny Faso a Varhanem Orchestrovičem Bauerem v pražské Lucerně. Propojily se také více s Jaroslavem Duškem, kmotrem jejich druhé desky, a začaly s ním příležitostně vystupovat v jeho improvizovaném představení Divadlo Vizita a na pravidelných setkáváních u příležitosti letních a zimních slunovratů.

V červnu 2012 vydaly sestry album Zvěřinec, které věnovaly dětem a jejich dospělákům. Tento rok byl pro ně rokem rodinným, což je na albu vidět i slyšet. Na jeho tvorbě se podíleli nejen všechny děti, ale i někteří tatínkové. Výsledek je velice pestrobarevný a na své si určitě přijde každý člen rodiny.

Rok 2013 přinesl dvojalbum remixů Yellow Sisters 2013 REMIXED. Na tomto projektu se podíleli: Maarten Helsloot, al-esh, Grove, Roman Holý, Petr Wajsar, Konstantin Ruchadze, Jan Vrba, Hallucigen, Vlad Ličko, tomato22, Jakub Johánek, Fullharmoniq, Marek Štifter, Martin Kopřiva, Vojtěch Dědina, Mishan, Gubarev a Mr. Ultrafino.

V prosinci 2013 natočily Yellow Sisters v černošickém Club Kině živý koncert, na který si přizvaly stálého hosta Petra Wajsara. Nahrávku společně pokřtili v červnu 2014 na Vyšehradě.

V roce 2015 účinkovaly na prestižním a cappella festivalu v Londýně, dále ve švýcarském Rorschachu a na Evropském kulturním festivalu v Alžíru, kde reprezentovaly Českou republiku. V červnu oslavily 10. narozeniny Světovým kabaretem na Lodi Tajemství bratří Formanů, kde divákům představily svou aktuální tvorbu, sólové projekty a také svou komickou polohu. Na mezinárodní soutěži vokálních kapel v rakouském Grazu získaly v témže roce ohodnocení "Golden Diploma".

Od roku 2016 vystupují se stálým hostem beatboxerem Honzou Melicharem. V roce 2017 vydaly pokračování úspěšného alba pro děti Zvěřinec 2.

V roce 2018 vydávají nový singl a videoklip Diva, na kterém zahostoval Ondřej Ruml a tanečníci Patricie a Javier Antar (Tangonexion).

Yellow Sisters nabízejí 60-80 minut pestrého programu složeného z multižánrových autorských písní a improvizací a dále dětské představení s písničkami z alba Zvěřinec a Zvěřinec 2.

Yellow Sisters:

  • Antonia Nyass (Éterity)
  • Bára Vaculíková (Yellow Family, Forbidden Fruit, Funky Feast, Levelrise)
  • Lena Yellow (Yellow Family, Babylon Station, DC Band, Tomato 22)
  • Lucie Hawa Goldin (Éterity, tanečnice a choreografka TidiTade)

Diskografie:

  • Demo: Yellow Sisters (2005)
  • CD: Singalana (2006), Tubab Woman (2010), Zvěřinec (2012), Yellow Sisters 2013 REMIXED (2013), Yellow Sisters LIVE (2014), Zvěřinec 2 (2017)
  • DVD: Live In Retro Music Hall (2007)

Aktualizováno v listopadu 2018

CZ EN
0 kusů 0
Máte-li zájem dostávat informace o koncertech a novinkách o Yellow Sisters, napište nám svùj kontakt.
obalka
přihlásit se
obalka
odhlásit se

MATEŘSKÁ.COM DĚTEM s Bárou

Léňa klobouk Úterky 16:00-16:45 a 16:45-17:30
(předškolní a školní děti)
Dětský klub Sedmikvítek, Dukelských hrdinů 54, P7
+420 608 243 311
bara.vaculikova@gmail.com

LEKCE ZPĚVU s Léňou

Léňa kloboukChceš zpívat? Zabukuj si lekci.
Vokální koučink - jednotlivci i skupiny
Cesta za hudebním snem
Intonace
Příprava na přijímačky na konzervatoř
lenayellow@gmail.com, www.lenayellow.com
+420 777 128 561

HLASOHRÁTKY a sbor Hravé hlasy s Hawou

Hawa klobouk
Hlasohrátky: úterky 17:30-19h
Sbor Hravé hlasy: úterky od 19h
Na Topolce 14, P2 - Vyšehrad
+420 777 289 969 luhawaa@gmail.com
luhawa-art7.webnode.cz

CESTA HLASEM s Antonií

Antonie klobouk
Hlas v kruhu tance: čtvrtky 19h
improvizace, tělo, mysl, hlas
Individuální lekce po domluvě.
Prostor Malaika, Tyršova 1, P2
+420 602 612 980
antonia-jazz@post.czwww.cestahlasem.cz